Kategorie
Internet Technologie

Jaka jest różnica między HTTPS a HTTP?

Advertisement

Protokół http:// lub https:// stanowi część adresu Url. Choćby nawet o nim zapomnimy w czasie wpisywania nazwy domeny, uwidoczni się automatycznie w pasku przeglądarki, zapewniając poprawne uwidocznienie strony internetowej. Czy typ protokołu liczy się przykładowo dla pozycjonowania strony? Czym różni się Https od Http?

Co to jest Http?

Http (ang. Hypertext Przepływ Protocol) to protokół umożliwiający ekspediowanie danych pomiędzy petentem (przeglądarką) a serwerem, gdzie dochowywane są pliki strony. Odpowiada za przedstawienie strony internetowej eksploatatorowi. Http posiada pewne felery. Na wstęp nie określa, jakże rozgłaszane są dane z serwera do klienta, wskutek tego istnieje ryzyko przechwycenia ulubionych nowinek. Po drugie nie przechowuje uprzednio przysłanych danych, które niemal zawsze muszą być zainkasowane z serwera raz jeszcze. Z tego powodu w celu przyspieszenia wczytania strony internetowej użytkuje się system pakietów cookies.

Czym jest Https?

Protokół Https (czyli Hypertext Przepływ Protocol Secure) to zabezpieczona odsłona protokołu Http. Jego zastosowanie na stronie internetowej czyni, że nowiny przesyłane pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową nie dostaną się w niepowołane graby. Https utajnia połączenie certyfikatem Ssl względnie Tls, ręcząc bezpieczeństwo danych eksploatatorów i właściciela witryny.

Niejednokrotnie Https jest mylnie utożsamiany ze zahaczonym wyżej Ssl-Em. Raport Https umożliwia przesyłanie adnotacji pomiędzy serwerem a przeglądarką w ten sam sposób jak czyni to Http, a Ssl przesądza sposób „wędrówki” danych. Można w takim przypadku powiedzieć, iż to od zakupu certyfikatu Ssl względnie Tls zależy, czy witryna internetowa zostanie zabezpieczona i protokół http:// w adresie Url przekształci się na https://.

Dlaczego należałoby przerzucić się na Https?

Rola certyfikatu Ssl kojarzy się z wydatkami jego zakupu (od 50 zł rocznie) oraz z przeprowadzeniem konfiguracji plików strony i peryferyjnych urządzeń (np.. Search Console bądź Google Analytics). Zbawienne jest także użycie przekierowań 301 bądź przekierowań początkowych (rel=”cannonical”), aby nie zostawić zapracowanych dotąd renom strony. Dla wyszukiwarki http://www.domena.pl i https://www.domena.pl to dwa inne adresy Url.

Advertisement

Jak tylko przejście na protokół Https wiąże się z specjalnymi wydatkami i robotami informatycznymi, czy opłaca się na niego przechodzić? Tak. Google jawnie mówi, iż bezpieczeństwo ekspediowanych nowin podnosi nadzwyczaj wysoko. Przypuszczalnie wdrożenie certyfikatu Ssl ewentualnie Tls trzeba do pierwiastków rankingowych, emanujących na pozycję domeny w wynikach wyszukiwania. Z drugiej strony dość często w przeglądarkach internetowych przy adresie Url zjawia się uprzedzenie o groźnym zespoleniu. Taki komunikat może odstraszyć użytkownika od dokonania przemian (np.. poczynienia zakupów, wydelegowania formularza kontaktowego) ze względu na obawę o bezpieczeństwo wysyłanych nowinek.

Kto powinien przejść z Http na Https?

Bezpieczeństwo słania danych winni zawarować przeważnie właściciele sklepów internetowych, banki a także wszelkie inne instytucje i przedsiębiorcy, którzy pozyskują nowinki od eksploatatorów. Google w tym roku oznajmia czynną walkę ze stronami, które pobierają dane, a nie mają Https. O ile Twój serwis zawiera formularze bądź pola logowania, koniecznie zastanów się nad zastosowaniem certyfikatu Ssl. Nie tylko zawarujesz bezpieczeństwo danych, ale także zachowasz swoją pozycję w wyszukiwarce.

Advertisement

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *