Mapy Google bardzo często są pierwszym wyborem w nawigacji. Nic dziwnego, są dokładnie i pełne szczegółów i dodatkowych funkcji – z łatwością można sprawdzić w nich natężenie ruchu na trasie czy przewidywany czas. Aplikacja powiadomi nas też o zamkniętych drogach i wskaże alternatywne, najszybsze trasy przejazdu z jednego miejsca do drugiego.
Jak zmienić trasę w Google Maps na telefonie?
Trasa wyliczona przez Google Maps zależy od ustawionych przez nas preferencji. Trasa wyznaczona przez aplikację zmieni się, jeśli ustawimy inny niż domyślny środek transportu. W Mapach można wybierać między samochodem, komunikacją publiczną, podróżowaniem na piechotę albo poruszaniem się rowerem. Każda z tych opcji ma wpływ na kształt trasy – przykładowo podróż piesza umożliwi wyznaczenie trasy przez boczne uliczki czy wewnętrzne alejki osiedli, które aplikacja niekoniecznie weźmie pod uwagę dla samochodu.
Warto pamiętać, że transport publiczny w Mapach Google nie jest dostępny dla wszystkich miast. W ustawieniach nawigacji, dostępnych w ustawieniach aplikacji, można również ustawić, by wyznaczona trasa nie przebiegała przez autostrady, odcinki płatne albo nie obejmowała promów. Te trzy opcje są dostępne również podczas aktywnej nawigacji – strzałka w dół na dole ekranu pozwala na dotarcie do tych ustawień. Po przełączeniu danej opcji trasa automatycznie zostanie wyznaczona na nowo. W tym samym miejscu można również zaznaczyć, by mapa pokazywała korki.
Jak w Google Maps zmienić trasę?
Do aktualnej trasy można dodać nowe przystanki za pomocą ikony lupy. Pozwala to na odwiedzenie wielu miejsc w czasie jednej podróży, znając miejsce początkowe i docelowe. Aplikacja sama ustawi przystanki w kolejności oszczędzającej czas i paliwo, by kierowca nie musiał nadrabiać drogi. Przystanki można dodać również przed rozpoczęciem nawigacji – po ustawieniu miejsca początkowego i docelowego należy wybrać opcję “dodaj przystanek“, ukrytą pod menu z trzema kropkami. Żeby wyznaczyć całkowicie nową trasę, należy już wyjść z nawigacji poprzez ikonę krzyżyka i wybrać nowe miejsce docelowe. Często używane trasy można dodać do ekranu głównego telefonu – w ten sposób ma się je zawsze pod ręką.
Domyślnie punktem startowym jest lokalizacja użytkownika. Aby go zmienić, wystarczy dotknąć palcem pierwszego pola w wyborze trasy i wyszukać odpowiednie miejsce. Wyznaczona trasa ominie również zamknięte odcinki drogi, a jeśli podczas jazdy sami zmienimy kierunek, wybierając na przykład boczną drogę zamiast głównej, nawigacja po paru sekundach weźmie pod uwagę naszą decyzję i poprowadzi dalej do celu, jeśli jest to możliwe.
Jeśli z jakiegoś powodu wyznaczona przez aplikację Google Maps trasa nam nie odpowiada, Mapy podpowiadają alternatywne drogi oznaczone kolorem szarym. Przy każdej z tras znajduje się znacznik czasowy, określający, jaki czas zajmie przejechanie wyznaczonego odcinka. Jeśli uznamy, że szara trasa, chociaż nieco dłuższa, z jakiegoś powodu bardziej nam odpowiada, wystarczy nacisnąć ją palcem – wówczas stanie się domyślną. Mapy Google pozwalają na zmiany tras w prosty i przejrzysty sposób, by podróżowało się wygodnie.