Kategorie
Google Internet Mapy

Jak zmienić trasę w Google Maps na Androidzie?

Mapy Google bardzo często są pierwszym wyborem w nawigacji. Nic dziwnego, są dokładnie i pełne szczegółów i dodatkowych funkcji – z łatwością można sprawdzić w nich natężenie ruchu na trasie czy przewidywany czas. Aplikacja powiadomi nas też o zamkniętych drogach i wskaże alternatywne, najszybsze trasy przejazdu z jednego miejsca do drugiego.

Jak zmienić trasę w Google Maps na telefonie?

Trasa wyliczona przez Google Maps zależy od ustawionych przez nas preferencji. Trasa wyznaczona przez aplikację zmieni się, jeśli ustawimy inny niż domyślny środek transportu. W Mapach można wybierać między samochodem, komunikacją publiczną, podróżowaniem na piechotę albo poruszaniem się rowerem. Każda z tych opcji ma wpływ na kształt trasy – przykładowo podróż piesza umożliwi wyznaczenie trasy przez boczne uliczki czy wewnętrzne alejki osiedli, które aplikacja niekoniecznie weźmie pod uwagę dla samochodu.

Warto pamiętać, że transport publiczny w Mapach Google nie jest dostępny dla wszystkich miast. W ustawieniach nawigacji, dostępnych w ustawieniach aplikacji, można również ustawić, by wyznaczona trasa nie przebiegała przez autostrady, odcinki płatne albo nie obejmowała promów. Te trzy opcje są dostępne również podczas aktywnej nawigacji – strzałka w dół na dole ekranu pozwala na dotarcie do tych ustawień. Po przełączeniu danej opcji trasa automatycznie zostanie wyznaczona na nowo. W tym samym miejscu można również zaznaczyć, by mapa pokazywała korki.

Jak w Google Maps zmienić trasę?

Do aktualnej trasy można dodać nowe przystanki za pomocą ikony lupy. Pozwala to na odwiedzenie wielu miejsc w czasie jednej podróży, znając miejsce początkowe i docelowe. Aplikacja sama ustawi przystanki w kolejności oszczędzającej czas i paliwo, by kierowca nie musiał nadrabiać drogi. Przystanki można dodać również przed rozpoczęciem nawigacji – po ustawieniu miejsca początkowego i docelowego należy wybrać opcję “dodaj przystanek“, ukrytą pod menu z trzema kropkami. Żeby wyznaczyć całkowicie nową trasę, należy już wyjść z nawigacji poprzez ikonę krzyżyka i wybrać nowe miejsce docelowe. Często używane trasy można dodać do ekranu głównego telefonu – w ten sposób ma się je zawsze pod ręką.

Domyślnie punktem startowym jest lokalizacja użytkownika. Aby go zmienić, wystarczy dotknąć palcem pierwszego pola w wyborze trasy i wyszukać odpowiednie miejsce. Wyznaczona trasa ominie również zamknięte odcinki drogi, a jeśli podczas jazdy sami zmienimy kierunek, wybierając na przykład boczną drogę zamiast głównej, nawigacja po paru sekundach weźmie pod uwagę naszą decyzję i poprowadzi dalej do celu, jeśli jest to możliwe.

Jeśli z jakiegoś powodu wyznaczona przez aplikację Google Maps trasa nam nie odpowiada, Mapy podpowiadają alternatywne drogi oznaczone kolorem szarym. Przy każdej z tras znajduje się znacznik czasowy, określający, jaki czas zajmie przejechanie wyznaczonego odcinka. Jeśli uznamy, że szara trasa, chociaż nieco dłuższa, z jakiegoś powodu bardziej nam odpowiada, wystarczy nacisnąć ją palcem – wówczas stanie się domyślną. Mapy Google pozwalają na zmiany tras w prosty i przejrzysty sposób, by podróżowało się wygodnie.

Kategorie
Google Mapy

Jak włączyć kompas w Google Maps?

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie podróżowanie bez dostępu do Map Google. Ta usługa oferuje wiele funkcji ułatwiających nam poruszanie się w terenie, od wyznaczania tras, poprzez podgląd ulic na całym świecie aż do wyszukiwania konkretnych obiektów – noclegów, restauracji czy sklepów w danym miejscu. Google Maps przydają się nie tylko podczas podróży rożnymi środkami lokomocji, ale również podczas pieszych wędrówek. W czasie tych ostatnich sporym ułatwieniem może być kompas, za pomocą którego można określić strony świata.

W przypadku przeglądarkowej wersji Map Google sprawa jest dość prosta. Wystarczy wyszukać swoją lokalizację lub obszar, który chce się sprawdzić, a następnie przełączyć mapę w tryb satelitarny w lewym dolnym rogu mapy. Wówczas po prawej stronie, ponad przyciskami przybliżania i oddalania pokaże się kompas. Domyślnie mapa skierowana jest na północ, Za pomocą strzałek przy kompasie można przełączać widok na pozostałe strony świata, czyli wschód, zachód i południe. Aby swobodnie operować kierunkiem, wystarczy przytrzymać przycisk Control na klawiaturze i lewy przycisk myszy jednocześnie. Wówczas przesuwając myszą, dostaniemy widok przykładowo z południowego-wschodu. W ten sam sposób można też zmienić nachylenie kamery, dzięki czemu można przejść w tryb map 3D. Żeby powrócić do trybu, w którym góra mapy jest na północy, wystarczy kliknąć ikonę kompasu. To również zmieni widok na widok z lotu ptaka.

Jak włączyć kompas w Google Maps?

W mobilnej wersji aplikacji sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj kompas pojawia się tylko wtedy, gdy przekręcamy mapę dwoma palcami, niezależnie od wybranego trybu mapy. Czerwona wskazówka kompasu zawsze będzie wskazywać północ. Po kliknięciu na ikonkę mapa wróci do domyślnego stanu – górna część mapy wskazywać będzie północ. Mobilna wersja nie oferuje opcji 3D, korzysta wyłącznie z widoku z lotu ptaka.

W trybie nawigacji kompasu niestety już nie zobaczymy. W ustawieniach nawigacji można za to włączyć opcję, która automatycznie ustawia mapę na północ. Aby dotrzeć do tej opcji, należy przejść do menu Map Google, a następnie odnaleźć ustawienia. Tam, w sekcji “ustawienia nawigacji“, znaleźć można opcję zatytułowaną “ustaw mapę tak, by północ była na górze“. Od momentu włączenia tej opcji trasa nawigacji będzie brała pod uwagę kierunek świata. Jeśli postanowimy przekręcić mapę za pomocą palców, pojawi się opcja “wyśrodkuj“, która to ponownie ustawi mapę do trybu, w którym północ znajdzie się na górze. W przeciwnym przypadku mapa w nawigacji ustawi się górą bezpośrednio do miejsca, w które chcemy dojechać. Warto samemu przetestować obie opcje i wybrać tę, która jest wygodniejsza podczas jazdy.

Jeśli zależy nam na kompasie i dokładnym odwzorowaniu powierzchni na telefonie komórkowym, tych opcji warto szukać w Google Earth. Osobna aplikacja od Google umożliwia nie tylko podgląd 3D, ale również włączenie widoku południków i równoleżników. Te same funkcje oferuje wersja przeglądarkowa Google Earth – aplikacja działa jednak wyłącznie w przeglądarce Google Chrome.

Kategorie
Google Internet Mapy

Jak zapisać trasę w Google Maps w telefonie?

Google Maps to aktualnie jedna z aplikacji, z której użytkownicy korzystają najczęściej. To przede wszystkim praktyczne i poręczne rozwiązanie dla podróżujących – brak konieczności noszenia ze sobą papierowej mapy jest zdecydowanym ułatwieniem. Nic więc dziwnego, że używają jej nie tylko turyści, poszukujący jak najprostszych tras do interesujących zabytków, ale także kierowcy, zastępując nią standardowe nawigacje GPS. Aplikacja Google Maps z dnia na dzień staje się jeszcze bardziej popularna, a liczba osób z niej korzystających wzrasta bardzo szybko.

Już w 2010 roku mobilna usługa Google Maps na telefon przekroczyła 100 milionów pobrań! Twórcy starają się co raz bardziej urozmaicać możliwości dostępne w użytkowaniu aplikacji, które ułatwią klientom korzystanie z niej na każdym kroku. Mało kto jednak wie, że istnieje możliwość zapisania tras, z których się korzystało, na przyszłość. Jak można to zrobić? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, dzięki której wszystkie Twoje mapy będą zebrane w jednym miejscu, a Ty będziesz mógł/mogła z nich korzystać nawet za granicą – ponieważ internet nie będzie Ci potrzebny.

Do zapisania danej trasy, na której Ci zależy wystarczy naprawdę kilka prostych kroków:

  1. Po otworzeniu aplikacji Mapy Google na telefonie bądź tablecie z Androidem, otwórz główne menu, oznaczone trzema poziomymi kreskami w lewym górnym rogu ekranu.
  2. Odszukaj na liście “Mapy offline” – posiadają ikonkę przekreślonej chmurki.
  3. Po wybraniu powyższej opcji, na ekranie ukaże Ci się napis “Wybierz własną mapę” – dokładnie tą opcję musisz wybrać.
  4. Następnie wybierz interesującą Cię mapę danego obszaru, którego wielkość możesz dopasować za pomocą przesuwania okienkiem na ekranie.
  5. Teraz pozostaje już tylko pobrać wybraną przez Ciebie mapę i możesz cieszyć się bezproblemowym korzystaniem z nawigacji i nie martwić się brakiem połączenia z internetem.

UWAGA! Warto także zwrócić uwagę na to, aby raz na jakiś czas aktualizować pobrane mapy – możesz to zrobić w każdej chwili, gdy masz dostęp do internetu.

Trasę możesz zaktualizować poprzez wybranie zapisanej wcześniej przez Ciebie mapy i wybranie opcji “Aktualizuj“, która pojawi Ci się przy danej mapie, jeśli tylko zajdzie potrzeba uaktualnienia trasy.

W ustawieniach możesz zaznaczyć opcję aktualizowania map offline automatycznie – aplikacja zaktualizuje tylko ostatnio używane mapy, a Ty nie będziesz musiał/a pamiętać, żeby to zrobić.

Każdej zapisanej przez siebie mapie możesz nadać konkretną nazwę poprzez kliknięcie trzech kropek po prawej stronie, które znajdują się przy każdej trasie. Dzięki temu odróżnisz bez problemu wszystkie obszary bez konieczności otwierania każdej po kolei. W każdej chwili możesz także usunąć niepotrzebną już mapę. Proste – a jakie pomocne, prawda?

Czy udało Ci się zapisać interesujące Cię trasy? Mamy nadzieję, że powyższy poradnik idealnie zobrazował sposób, w jaki możesz to zrobić, dzięki czemu długo będziesz cieszyć się korzystaniem z najważniejszych i niezbędnych map zawsze wtedy, kiedy będą one potrzebne.

Kategorie
Google Internet Mapy

Jak odczytać współrzędne geograficzne w Google Maps?

Przy podawaniu dokładnej lokalizacji bardzo przydatne są współrzędne geograficzne. Pozwalają one na najbardziej precyzyjne określenie położenia danego miejsca. Jak odczytać jakie współrzędne geograficzne charakteryzują konkretną lokalizację, korzystając z Google Maps? Jest to bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilę – z tym poradnikiem zrobisz to jeszcze szybciej.

Współrzędne geograficzne w Google Maps wyświetlane są w formacie DD – czyli stopni w zapisie dziesiętnym. Możliwe jest także odczytanie ich w formacie DMS – czyli stopni, minut i sekund – zależnie od używanego urządzenia, sposoby są różne i zostały dokładnie objaśnione w niniejszym poradniku. Trzeci z najczęściej używanych formatów – DMM – stopnie i minuty w zapisie dziesiętnym obsługiwany jest przy wyszukiwaniu.

Na komputerze

Najpierw należy wejść na stronę Google Maps – wchodząc w przeglądarce w link www.google.com/maps. Następnie wystarczy kliknąć w wybrane miejsce lewym przyciskiem myszy. Na dole pojawi się okno z lokalizacją danego miejsca i jego współrzędnymi. Po kliknięciu w nie, wyświetlą się one w oknie wyszukiwania, skąd możliwe jest ich skopiowanie. Drugą możliwością jest kliknięcie w dane miejsce prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Co tu jest? – podobnie jak w pierwszym przypadku, wyświetli się karta z współrzędnymi. Następnie należy postępować tak samo, jak w przypadku pierwszej metody.

Po wyświetleniu w oknie wyszukiwania, pokażą się także współrzędne w formie DMS – stopnie, minuty, sekundy – je także możemy skopiować, jeśli potrzebujemy współrzędnych w tym formacie.

Na urządzeniach mobilnych

W aplikacji

Na początku należy otworzyć aplikację Google Maps, dostępną zarówno na urządzenia z Androidem, jak i z systemem iOS, dostępną do pobrania w sklepie Google Play i App Store. By sprawdzić współrzędne geograficzne danego miejsca, należy przytrzymać palec na danym obszarze na mapie. W danym miejscu powinna wyświetlić się czerwona pinezka i okno na dole. Po rozwinięciu go, znajdujemy współrzędne, zapisane w nawiasie. Po kliknięciu w nie, zostaną automatycznie skopiowane do schowka. Jeśli potrzebujemy ich w formie ze stopniami, minutami i sekundami, wystarczy wkleić je w okno wyszukiwania – pojawią się w pożądanej wersji. Nie jest jednak możliwe ich skopiowanie w tej formie, ale wystarczy zrobić zrzut ekranu czy przepisać je w tym formacie.

W przeglądarce

Jeśli nie posiadamy aplikacji Google Maps, możemy korzystać z map w przeglądarce. W tej wersji nie jest jednak możliwe odczytanie współrzędnych.

Należy pamiętać, że pierwsza współrzędna to zawsze szerokość geograficzna, a druga to długość. W przypadku formatu stopni w zapisie dziesiętnym pierwsza współrzędna powinna mieścić się w przedziale od -90 do 90, a druga od -180 do 180. W formie stopni, minut i sekund zakres to od 0 do 90 i od 0 do 180, ponieważ zaznaczone jest, do których półkul należy dany punkt. W przypadku zapisu DD, który automatycznie generuje Google Maps, należy używać kropek do oddzielenia wartości dziesiętnych, a nie przecinków.

Sprawdzenie współrzędnych geograficznych danej lokalizacji jest przydatne i bardzo proste – mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi nie będzie sprawiać Ci to żadnych problemów.

Kategorie
Google Internet Mapy

Jak dodać zdjęcie do Google Maps?

Dodawanie i udostępnianie zdjęć do Map Google

Google Maps służą swym użytkownikom nie tylko w ten sposób, że można zobaczyć gdzie znajduję się jakieś miejsce. Oferuje wiele innych przydatnych funkcji. Szczególnie preferowanymi przez użytkowników są GPS, współrzędne geograficzne oraz zdjęcia wybranych przez siebie miejsc.

By dodać jakieś zdjęcie ze strony danego miejsca, należy:

  • uruchomić Mapy Google oraz wpisać interesujące nas miejsce, a następnie je wyszukać,
  • wybrać wyszukane miejsce oraz użyć opcji “Dodaj zdjęcie“,
  • automatycznie otworzy się puste pole, w które należy przeciągnąć interesujące nas zdjęcie ( inną opcją jest użycie widocznego na stronie polecenia: “Wybierz zdjęcia do przesłania” )

Istnieje też możliwość dodawania zdjęć z sekcji “Twój wkład” :

  • należy włączyć historię lokalizacji, a następnie dopiero uruchomić mapy Google,
  • Wybrać opcję “Twój wkład” z menu, które znajduję się w lewym górnym rogu,
  • po otworzeniu się karty “Twój wkład“, możemy wybrać komunikat “Dodaj zdjęcia do map“,
  • by opublikować zdjęcie bądź zdjęcia należy na nie kliknąć
  • na koniec wybieramy opcję widniejącą u góry ekranu: “Opublikuj

Po opublikowaniu fotografii możemy je oglądać, by wyświetlić interesujące nas zdjęcia powinniśmy:

  • otworzyć Mapy Google,
  • wybrać komunikat “Twój wkład” znajdujący się lewym górnym rogu,
  • wybrać zdjęcie, które chcemy wyświetlić.

Należy pamiętać, że wszystkie zdjęcia tak samo jak, np. realizowane przez nas opinie są widoczne dla innych użytkowników.

Publikowane przez siebie zdjęcia można także ukrywać w taki sposób, by nie były widoczne w profilu publicznym. Niestety zdjęcie, czy też opinia dalej będą widoczne na stronie danego miejsca, chyba, że usuniemy je bezpośrednio. Ukrywanie zdjęcia należy zrealizować następująco:

  • otworzyć Google Maps,
  • wybrać opcję “Twój Wkład” znajdującą się po lewej stronie w menu,
  • kliknąć ustawienia profilu,
  • wyłączyć opcję: “Pokaż rzeczy publikowane na swoim profilu“.

Udostępnianie zdjęć:

  • należy otworzyć Google Maps,
  • wybrać opcję “Twój Wkład” z menu po lewej stronie,
  • uruchomić kartę “Zdjęcia“, służącą do wyświetlania przesłanych wcześniej zdjęć,
  • zdecydować, które zdjęcie chcemy udostępnić,
  • wybrać opcję “Więcej“, a następnie “Udostępnij” znajdujące się w prawym górnym rogu.

Inną interesująca nas opcją jest usuwanie zdjęć, które możemy realizować w wyszukiwarce bądź z map Google.

Usuwanie zdjęć z wyszukiwarki:

  • otworzyć Google Maps,
  • wybrać opcję “Twój wkład” z menu w lewym górnym rogu,
  • uruchomić kartę “Zdjęcia“, aby wyświetlić przesłane przez użytkownika zdjęcia,
  • wybrać dane zdjęcie i kliknąć “Więcej“,  a następnie “Usuń to zdjęcie“.

Usuwanie zdjęcia może potrwać kilka minut. Jeżeli zmiany są niewidoczne można spróbować zamknąć kartę “Twój wkład“, a następnie uruchomić ją ponownie.

Zdjęcia usuwane w wyszukiwarce są automatycznie usuwane w Mapach Google, należy jednak pamiętać, że nie są usuwane z:

  • galerii na telefonie bądź innym urządzeniu multimedialnym,
  • zdjęć Google w momencie, gdy funkcja kopii zapasowej i synchronizacji jest włączona,
  • dysku Google, jeżeli synchronizacja jest włączona.
Kategorie
Google Mapy

Jak włączyć Street View w Google Maps?

Mapy Google od 2005 roku dostarczają użytkownikom internetu mapy i zdjęcia lotnicze powierzchni ziemi. Dzięki nim możliwe jest szczegółowe planowanie tras i podróży zarówno autem, rowerem i transportem publicznym, ale również pieszo. Można za ich pomocą śledzić natężenie ruchu w czasie rzeczywistym, a także wybrać się na wycieczkę po świecie za pomocą opcji Street View. Dzięki niej na ekranie monitorów i telefonów można wyświetlić panoramiczne widoki z poziomu ulicy i w ten sposób na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają wybrane części świata.

Jak włączyć Street View w Google Maps?

Aby skorzystać z Google Street View, należy w przeglądarce wejść na stronę Google Maps. We wbudowanej w serwis wyszukiwarce należy wpisać adres miejsca, które chce się wirtualnie odwiedzić. Serwis w razie potrzeby podpowie po wpisaniu lokalizacji i ujrzymy jego mapę. Można, lecz nie trzeba, przełączyć jej tryb w lewym dolnym rogu tak, by na ekranie pokazywała się mapa satelitarna. Do samej funkcji Street View dostać się można natomiast po najechaniu myszką na małą żółtą ikonkę ludzika w prawym górnym rogu, naciśnięciu go i przesunięciu na mapę. Wówczas drogi i ulice, dla których funkcja jest aktywna, podświetlą się na niebiesko. Teraz wystarczy skierować ludzika w konkretne miejsce i puścić przycisk myszy. Po chwili zobaczymy sfotografowane miejsce. Za pomocą myszy można przesuwać widok dookoła własnej osi – zupełnie, jakbyśmy stali w tym miejscu i rozglądali się wokół siebie – albo przesuwać się przed siebie, klikając na ulicę. Strzałka na ziemi będzie wskazywać kierunek.

Jak włączyć Street View

W opcji Street View dostępna jest większość dróg i ulic – nie wejdziemy w niej jednak na prywatne posesje albo na niektóre poboczne i polne dróżki. Również obiekty o znaczeniu wojskowym, rządowym, strategicznym, terytoria sporne albo obiekty jądrowe są zwykle niedostępne. Cześć terytoriów jest również niedostępna w Street View ze względu na politykę i prawo danego kraju. Przykładowo jeżeli zastanawialiście się dlaczego w Niemczech nie ma Street View to w Niemczech obejrzeć można jedynie większe miasta. Ludzkie twarze, ze względu na ochronę prywatności, są w Street View zamazane, podobnie jak tablice rejestracyjne uchwyconych na fotografiach samochodów.

Street View jak włączyć android?

Z funkcji Street View można skorzystać również na telefonie komórkowym wyposażonym w tę aplikację. Wystarczy wyszukać dane miejsce – w lewym dolnym rogu mapy, nad informacjami, znajdzie się niewielka fotografia tej lokalizacji. Wystarczy dotknąć jej palcem, by uruchomiona została funkcja poglądu. Przesuwając palcem, można rozejrzeć się dookoła. Można również dotknąć miejsce na mapie i je przytrzymać – wówczas pokaże się w tym miejscu pinezka i zostanie nam udostępniona opcja Street View. Jest to przydatne, gdy znamy lokalizację, ale nie znamy dokładnego adresu. Znajdując się na ulicy, zobaczymy na ekranie nałożone na zdjęcia drogi błękitne linie – przesuwając po nich palcami, możemy poruszać się w przód i w tył. Jeśli naciśniemy na ikonę kompasu, będziemy mogli obracać obrazem, poruszając swoim telefonem. Ta opcja dostępna jest tylko wtedy, gdy smartfon ma wbudowany żyroskop.

Kategorie
Google Mapy

Jak zaznaczyć punkt na Mapie Google?

Mapy Google poza najczęstszymi funkcjami wyznaczania trasy oferują jeszcze wiele innych opcji. Wśród nich jest możliwość tworzenia własnych map albo list z konkretnymi miejscami. To łatwy sposób na ułatwienie sobie codziennej jazdy samochodem – zapisane punkty zamieszkania i pracy sprawią, ze nawigację włączy się szybciej. Kolekcje miejsc z kolei mogą przydać się podczas dłuższych podróży. Jeśli wybieramy się do obcego miasta, z pewnością chcielibyśmy zobaczyć w nim jakieś atrakcje. Mapy Google pozwalają zapisać poszczególne punkty, które chcemy odwiedzić.

Aby zapisać swoje ulubione miejsca, należy być zalogowanym na własne konto Google. Po wyszukaniu pożądanej lokalizacji wystarczy użyć opcji “zapisz“. W tym momencie powinny wyświetlić się listy. Domyślnie Google Maps tworzy dla każdego użytkownika trzy listy – Ulubione, Chcę tam pojechać, Miejsca oznaczone gwiazdką – ale istnieje tez możliwość stworzenia własnej listy. Po zapisaniu dostaniemy możliwość wyświetlenia całej listy, a miejsca pojawią się na mapie obok. Listy znajdziemy również w menu, pod zakładką “twoje miejsca” – tam można przeglądać stworzone listy, dodawać je, usuwać, zmieniać ich nazwę a także udostępniać innym osobom. W podobny sposób można dodawać lokalizacje z innych stron, jeśli posiadają one wbudowane Mapy Google.

Mobilna wersja Google Maps

Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z opcji wbudowanej w mobilną wersję Google Maps. Dzięki niej możliwe staje się tymczasowe zapisanie miejsca, w którym zaparkowaliśmy nasz pojazd. W przypadku dużych parkingów albo trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego ponownie odnalezienie auta może być czasochłonne. Wystarczy dotknąć palcem niebieską kropkę oznaczającą naszą pozycję i wybrać opcję zapisania lokalizacji jako miejsca parkingowego. Opcjonalnie można dodać notatkę, zapisać, na jak długo jest ważny nasz bilet parkingowy albo dodać zdjęcie. Od tej pory na mapie znajdziemy napis “tu jest twój pojazd“. Z łatwością możemy nawigować do zaznaczonego punktu.

Jeśli chcemy zaznaczyć pojedynczą lokalizację, wystarczy kliknąć na mapę (w wersji przeglądarkowej) lub przytrzymać palec w danym miejscu (wersja na smartfony). Tylko tyle potrzeba, by wyznaczyć trasę, rozpocząć nawigowanie, zapisać punkt albo go udostępnić. Jeśli w danym miejscu dostępna jest opcja Street View, pojawi się również okienko z podglądem. Przy takiej “pinezce” można również podejrzeć jej współrzędne geograficzne, zmierzyć do niej odległość i oznaczyć etykietą. Etykiety mogą dotyczyć miejsc pracy, zamieszkania i edukacji, ale równie dobrze można stworzyć własną. Oznaczony etykietą punkt będzie łatwiejszy w wyszukaniu za pomocą wbudowanej w Google Maps wyszukiwarki – zamiast pełnego adresu wystarczy wówczas użyć nazwy etykiety.

Mapy Google oferują wiele rodzajów zapamiętywania i zaznaczania punktów, dzięki czemu pozwalają na wygodne zarządzanie adresami i trasami. Są wygodnym narzędziem niemalże niezbędnym w codziennym życiu, w szczególności, jeśli często wyjeżdżamy albo pokonujemy długie trasy autem.

Kategorie
Google Mapy Technologie

Jak wstawić mapę Google na stronę www w html?

Mapa Google z siedzibą firmy umieszczona na jej stronie internetowej to duże ułatwienie dla klientów poszukujących jej siedziby. Dzięki takiej mapce klienci nie tylko zorientują się w lokalizacji, ale również jednym kliknięciem ustawią do niej trasę w nawigacji, zapiszą adres na swoim koncie Google czy zerkną na opinie pozostawione przez innych użytkowników.

Aby wstawić mapę Google na swoją stronę, należy ją wygenerować. W tym celu należy wejść w przeglądarkową wersję Google Maps i wyszukać adres firmy bądź innego miejsca, którego mapę chcemy zaimplementować na stronie.

Gdy po lewej stronie ekranu znajdować się już będzie panel z informacjami o danym miejscu, należy wejść w menu za pomocą przycisku z ikoną trzech poziomych kresek. Tam spośród wielu opcji należy wybrać “udostępnij lub umieść mapę“.

Po naciśnięciu zobaczymy okienko z dwoma zakładkami – pierwsza umożliwi podzielenie się mapą z innym użytkownikiem internetu przez prywatną wiadomość, a druga umieszczenie mapy Google na stronie internetowej.

Tutaj można dopasować rozmiar przyszłej mapy – do wyboru mamy rozmiar mały, średni, duży a także niestandardowy, w którym można określić samemu szerokość i wysokość mapy w pikselach. Każdy wymiar zostaje nam na bieżąco wyświetlony, by wybór był łatwiejszy. Po określeniu, jaki rozmiar ma przyjąć mapka, należy skopiować znajdujący się obok kod.

Jak wstawić mapę Google na stronę krok po kroku

Wygenerowany kod html należy umieścić w kodzie strony. Jeśli strona oparta jest na systemie zarządzania treścią, na przykład na WordPressie, edytor nowego postu albo strony posiadać będzie opcję wklejenia kodu. W ten sposób w nowym wpisie albo na podstronie można szybko umieścić mapkę. Taką mapę można również umieścić w widgecie w dowolny miejscu strony.

W przypadku, gdy strona www nie korzysta z WordPressa ani podobnych rozwiązań, wygenerowany kod należy wstawić samemu. Należy wówczas samodzielnie edytować plik index.html (jeśli chcemy dodać mapę do strony głównej) bądź plik odpowiedzialny za którąś z podstron i stworzyć element div, w którym wkleić należy kod. Bardziej zaawansowani w tworzeniu stron internetowych za pomocą dodatkowych pluginów mogą również nieco zmienić wygląd bazowej mapy, na przykład dodając zasięg (przydatne przy restauracji oferującej dowóz), dodać więcej znaczników niż tylko jeden (gdy firma ma kilka oddziałów) albo pokolorować mapę tak, by estetycznie wpasowywała się w kolorystykę strony.

Warto dodać, że wygenerowane w powyższy sposób mapy, nazywane przez Google “embed“, czyli “wbudowanesą bezpłatne.

Korzystanie z Google Maps API od 2018 roku jest natomiast płatne. Wedle obecnego cennika koszt zależy od ilości wyświetleń – niewielkie strony nie narażają się na żadne opłaty, gdy nie przekraczają miesięcznego limitu dwustu dolarów. Poszczególne kwoty można sprawdzić w cenniku Google Maps Platform, gdzie znajdują się również limity wyświetleń, po których przekroczeniu Google naliczy opłaty. Google Maps API pozwala na większy wybór map – można wybrać mapy dynamiczne, statyczne, z którymi nie można nawiązywać interakcji, zaawansowane mapy osadzone z dodatkowymi opcjami rozszerzającymi standardowe, darmowe mapy osadzone (embed).

Kategorie
Google Mapy Technologie

Jak zrobić mapę Google z własnymi punktami

Mapa Google z własnymi punktami

Pewnie każdy z nas choć raz używał map Google, aby dotrzeć w jakieś miejsce. Jazda samochodem lub piesza wędrówka jest o wiele prostsza, gdy za pomocą swojego smartfona możemy sprawdzić jak dojść do konkretnej lokalizacji. Jednak nie każdy wie, iż Google daje możliwość stworzenia własnej mapy i zaznaczenia na niej interesujących nas punktów, dodanie im nazw, opisów lub zdjęć. Opcja ta jest dostępna zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i aplikację Moje Mapy Google. Proces tworzenia prawie się nie różni i jest bardzo prosty.

Korzystając z komputera, musimy wejść na stronę map Google, jednak nie na tę najpopularniejszą – Google Maps, a Google My Maps. Istnieją dwie najprostsze metody, by się tam znaleźć – szukamy w wyszukiwarce “moje mapy google” lub wpisujemy adres “google.pl/maps/d“. By móc korzystać z narzędzia, należy zalogować się na swoje konto. Chcąc pracować na urządzeniu mobilnym, należy pobrać aplikację Moje Mapy Google. Dalsza część procesu tworzenia jest niemal taka sama w jednym i drugim programie.

Po otworzeniu strony lub aplikacji należy utworzyć nową mapę, na której pojawi się pasek wyszukiwania, w którym można wpisać interesującą nas lokalizację. Gdy wyszukamy konkretny punkt, zostanie on wyświetlony wraz z informacjami (jak w tradycyjnych mapach Google) oraz przyciskiem “dodaj do mapy“. Po kliknięciu go, będziemy w stanie edytować jego nazwę, opis, kolor wskaźnika i dodawać zdjęcia. W ten sposób na naszej powstającej mapie znajdzie się pierwszy punkt. Chcąc dodać kolejne lokalizację, należy powtórzyć proces.

Co w przypadku, gdy chcemy, aby nasz plan zawierał miejsca, których adresu nie znamy lub po prostu go nie posiadają? I w tym przypadku Google udostępnia nam łatwe i intuicyjne rozwiązania, które tym razem różnią się w zależności od używanego urządzenia.

Mapa Google z własnymi punktami – przeglądarka

Zacznijmy od przeglądarki. Pod paskiem wyszukiwania znajduje się kilka przycisków, które symbolizują proste ikony. Klikając na nie możemy cofnąć wprowadzone zmiany, narysować linię lub zmierzyć odległość między punktami. Interesujący nas symbol to znacznik przypominający główkę szpilki, po wciśnięciu którego nasz kursor zamieni się w krzyżyk. Teraz wystarczy jedynie kliknąć w interesujący nas fragment mapy i będziemy mogli przejść do edycji nowo powstałego punktu.

Mapa Google z własnymi punktami – aplikacja

W przypadku aplikacji mobilnej, sposób jest prostszy. Aby nie wpisywać nazwy lokalizacji, a zaznaczyć ją ręcznie, należy przytrzymać palcem dowolną część planu, a po chwili naszym oczom ukaże się wyznaczony punkt. W celu doprecyzowania jego położenia, możemy przesunąć go w dowolne miejsce, a następnie potwierdzić wybór klikając znajdujący się na dole napis “wybierz tę lokalizację”. Po zatwierdzeniu możemy ponownie przejść do edycji.

W ten sposób nasza mapa została wzbogacona o punkty, które w każdej chwili możemy zmieniać i ulepszać ich wygląd. Chcąc przygotować naprawdę zaawansowany plan, który następnie umieścimy na naszej stronie internetowej lub udostępnimy znajomym, warto skorzystać z komputera i za pomocą myszki znacznie sprawniej edytować interesujące nas dane, które znaleźć możemy w znajdującym się po lewej stronie menu.

Kategorie
Google Internet Mapy

Historia w Google Maps – jak ją usunąć?

Włączenie “aktywności w internecie i aplikacjach” powoduje, że urządzenia zapisują praktycznie każdy Twój ruch. Jak usunąć historię Google Maps? Czy w ogóle się da? Jak przebiega ten proces w przypadku różnych urządzeń? Na te i inne pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Jak usunąć historię Google Maps z urządzenia z systemem Android

W pierwszej kolejności należy wyświetlić Historię Map. Na urządzeniach takich jak telefon czy tablet, które wykorzystują system Android możesz to zrobić po otwarciu aplikacji Mapy i zalogowaniu się do niej. Następnie znajdź przycisk Menu w lewym górnym rogu (trzy kreseczki, tzw. “hamburger”), wybierz “Ustawienia“, a następnie “Historia Map“. Teraz masz dwie opcje: usunąć całą historię lub tylko jej wybrane elementy.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie wszystkich danych – naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i z listy rozwijanej wybierz opcję “Usuń aktywność według” i zaznacz w tej sekcji “Cały okres“. Wystarczy, że potwierdzisz ten ruch i w ten sposób usuniesz całość historii Google Maps.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie jedynie wybranych elementów w historii, musisz też podjąć decyzję czy chcesz usunąć jedynie konkretne miejsca, czy na przykład pewien okres w historii. Jeśli tylko pojedyncze miejsca – wystarczy, że po otworzeniu “Historii Map” znajdziesz interesujące Cię miejsce i klikniesz opcję “Usuń“. Jeśli chcesz usunąć pewien okres historii – naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i z listy rozwijanej wybierz opcję “Usuń aktywność według” i wybierz w tej sekcji opcję “Zakres niestandardowy“. Po wybraniu tego przycisku możesz ustawić interesujące Cię daty. Następnie wystarczy, że klikniesz “Dalej” i potwierdzisz ten krok.

Jak usunąć historię Google Maps z komputera

Aby usunąć historię Google Maps z komputera należy w pierwszej kolejności wyświetlić Historię Map. Otwórz na komputerze Mapy Google i zaloguj się. Następnie znajdź przycisk Menu w lewym górnym rogu (trzy kreseczki, tzw. “hamburger”) i wybierz “Aktywność w Mapach Google“. Tutaj ponownie masz dwie opcje: możesz usunąć całą historię lub tylko jej wybrane elementy.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie wszystkich danych – naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i z listy rozwijanej wybierz opcję “Usuń aktywność według” i zaznacz w tej sekcji “Cały okres“. Wystarczy, że potwierdzisz ten ruch i w ten sposób usuniesz całość  aktywności w Mapach Google.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie jedynie wybranych elementów w historii, musisz też podjąć decyzję czy chcesz usunąć jedynie konkretne miejsca, czy na przykład pewien okres w historii. Jeśli tylko pojedyncze miejsca – wystarczy, że po otworzeniu “Historii Map” znajdziesz interesujące Cię miejsce i klikniesz opcję “Usuń“. Jeśli chcesz usunąć pewien okres historii – naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i z listy rozwijanej wybierz opcję “Usuń aktywność według” i wybierz w tej sekcji opcję “Zakres niestandardowy“. Po wybraniu tego przycisku możesz ustawić interesujące Cię daty. Następnie wystarczy, że klikniesz “Dalej” i potwierdzisz ten krok.

Jak usunąć historię Google Maps z urządzeń typu iPhone/iPad

Na iPhonie lub iPadzie otwórz aplikację Mapy Google i zaloguj się. Kliknij Menu (trzy kreseczki, tzw. “hamburger”) i wybierz opcję “Ustawienia“, a następnie “Historia Map“.

Jeśli chcesz usunąć wszystkie dane z historii – naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i z listy rozwijanej wybierz opcję “Usuń aktywność według” i zaznacz w tej sekcji “Cały okres“. Wystarczy, że potwierdzisz ten ruch i w ten sposób usuniesz całość historii Google Maps.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie jedynie wybranych elementów w historii, musisz ponownie podjąć decyzję czy chcesz usunąć jedynie konkretne miejsca, czy na przykład pewien okres w historii. Jeśli tylko pojedyncze miejsca – wystarczy, że po otworzeniu “Historii Map” znajdziesz interesujące Cię miejsce i klikniesz opcję “Usuń“. Jeśli chcesz usunąć pewien okres historii – naciśnij trzy kropki w prawym górnym rogu i z listy rozwijanej wybierz opcję “Usuń aktywność według” i w tej sekcji wybierz opcję “Zakres niestandardowy“. Po wybraniu tego przycisku możesz ustawić interesujące Cię daty. Następnie wystarczy, że klikniesz “Dalej” i potwierdzisz ostatecznie ten krok.